hodinky
Lifestyle

Ako nosiť hodinky

Dobrý večer priatelia,
sme veľmi radi, že ste sa dnes rozhodli venovať nám v tomto zhone Vianoc chvíľu svojho času a prečítate si náš historicky druhý článok.

V prvom rade by som chcel poznamenať, že dnešný článok mal byť venovaný úplne inej téme (kravatám, ktoré si nechávame na budúci týždeň), no keďže chceme aby boli články okrem náučných aj tématicky orientované, myslíme si, že sa dnešná téma veľmi hodí práve na tento sviatočný čas.

Takže pekne po poriadku: Počas toho, ako som robil ,,research“ na tému kravát, v návale rôznych reklám z televízie a internetu sa ku mne dostal obrázok z filmu Jamesa Bonda v smokingovom saku a veľkými chronografickými hodinkami značky Rolex Submariner, vytvorenými špeciálne na potápanie vo veľkých hĺbkach.

V tej chvíli mi to doplo – rôzne formálne predvianočné večere s klientami, vianočné večierky, či iné ,,black-tie“ eventy, nehovoriac o tom, že mnoho z nás, pričom ja nie som výnimkou, si pri vianočnom stole chceme blízkych a chvíle s nimi strávené uctiť aj prostredníctvom oblečenia. Na základe sledu týchto udalostí som sa rozhodol zmeniť tému dnešného článku a venovať ho tzv. ,,oblekovým hodinkám“.

Aj ja som niekoľko vianočných večierkov absolvoval a všimol som si tie obrovské hodinky, ktoré každý nosí na ruke. Je mi jasné, aká je dnes doba a že každý chce ukázať svoj nový chronograf, no len preto, že tak robí James Bond, to nemusíme robiť aj my.
Pri oblekových hodinkách ide o tri zásady, najlepšie splnené kumulatívne:

1. Elegancia
2. Jednoduchosť
3. Minimalizmus

V žiadnom prípade pri formálnych udalostiach k obleku nepatria krikľavé kúsky vykladané kameňmi, či už spomínané chronografy (pod pojmom chronograf máme na mysli hodinky, ktoré sú vybavené funkciami pre presné merania kratších časových intervalov, tj. stopkami. Chronograf spoznáte podľa niekoľkých extra subčiselníkov s ručičkami a bežne dvoma extra gombíkmi – nad a pod korunkou), ktoré sú v niektorých prípadoch tak veľké, že vyzerajú ako nástenné hodiny.

Hodinky k týmto udalostiam majú byť nepatrné s uhladeným designom, no predsa do istej miery podmanivé. Nie sú to hodinky, ktoré si vezmete k botaskám a tričku do posilňovne, ani v sobotu večer na výjazd s kamarátmi. Hodinky o ktorých sa bavíme patria k vášmu obleku určenému na business, ,,black-tie“ udalosti a v niektorých prípadoch aj ku smokingu.

No a teraz sa dostávame k základnému pravidlu nosenia hodiniek vôbec, ktoré súvisí aj s nasledujúcimi dňami, ktoré majú byť najmä symbolom pokoja. Hodinky by sa nikdy nemali nosiť v prípade, ak nemusíte sledovať čas. Takže udalostí, ako sú napríklad rande, výročie, stretnutia s dôležitými osobami – medzi ktoré určite patrí aj vianočná večera s Vašimi najbižšími, je najlepšie zúčastňovať sa bez hodiniek na Vašom zápästí.

Vyjadrujete tým, že na daný večer nemáte žiadne iné povinnosti, schôdzky, či stretnutia, a že práve ľudia, s ktorými v danej chvíli ste sú pre Vás najdôležitejší. Hodinky Vás totiž často nútia pozrieť sa na čas ,,automotoricky“ – bez toho aby ste si to uvedomovali, čím by sa mohlo zdať, že máte okrem udalosti, ktorej sa práve zúčastňujete ešte iný program, v horšom prípade, že sa nudíte.

Ak ste aj napriek vyššie uvedeným odsekom presvedčení, že potrebujete mať stále prístup k času, odporúčajú sa v daných situáciách nosiť skôr vreckové hodinky. Nezabúdajte však na to, že akákoľvek udalosť, ktorá si vyžaduje, aby ste jej venovali Vašu maximálnu pozornosť, si zaslúži, aby ste boli prítomní bez hodiniek na Vašej ruke – čím vyjadríte, že nie ste časovo obmedzení.

Verím, že sa nám podarilo obohatiť Vás dnešným článkom o nové informácie zo sveta gentlemanstva a ako bonus (čerešničku na torte) pripájame zopár naozaj TOP oblekových hodiniek aj s ich astronomickými sumami.


x