oblek
Obleky

Nie je oblek ako oblek

Dobrý večer,
opäť Vás všetkých, ktorí ste si našli chvíľku času na dnešný článok, vítam pri čítaní Kódexu Gentlemana!

Ku každému – dovolím si povedať nie len gentlemanovi – ale každému mužovi patrí oblek. S oblekom sa vo svojom živote každý muž skôr či neskôr stretne. Niektorí už v útlom veku, iných to neminie minimálne pri stužkovej slávnosti.

Momentálne máme plesovú sezónu a skúškové obdobie zimného semestra pre všetkých vysokoškolákov, takže dôvodov na nosenie obleku v terajšom období určite nie je málo. Práve preto je dnešný článok venovaný práve tomuto skvelému kusu oblečenia, ktorý naozaj v mužskom šatníku nesmie chýbať.

Tak a teraz, aby sme prešli k téme dnešného článku. NIE JE OBLEK AKO OBLEK. To už ste ale samozrejme určite všetci vedeli. Líšia sa vo farbách, materiáloch, vzoroch, podšívkach a rôznych iných drobnostiach a detailoch.

Vedeli ste však, že všetky tieto rôznorodé variácie oblekov, ktoré sú nám dnes k dispozícii, vychádzajú z TROCH základných typov? Za desaťročia vývoja pánskej elegantnej módy sa jednotlivé hranice, či rozdiely, medzi týmito základnými typmi stierajú a stávajú viac a viac nejasnými, no stále sa niektoré črty dajú badať.

Ide o tieto tri základné strihy/typy:

1. americký typ,
2. britský/anglický typ
3. talianský typ

Poďme si teraz spoločne jednotlivé typy v rýchlosti prebrať a poukázať na ich najväčšie rozdiely.

AMERICKÝ TYP

Klasický americký typ s rovnými a ostrými líniami.

Klasický americký typ s rovnými a ostrými líniami.

Tento typ obleku sa začal šiť začiatkom 19teho storočia a prvými priekopníkmi tohto štýlu boli americkí krajčíri značiek BROOK BROTHERS a J. PRESS, ktoré fungujú do dnešného dňa.

BROOK BROTHERS dokonca do dnešného dňa ponúka svoj nadčasový oblek, prvý krát ušitý ešte v roku 1818. K vrcholu popularity sa tento typ obleku dostal v 20tych rokoch 20teho storočia a to hlavne vďaka mladým študentom súkromných amerických univerzít, ktorí boli považovaní za smotánku. Aj preto sa tento americký typ niekedy nazýva aj ,,Ivy League“ (pozn.: slovným spojením Ivy League sa do dnešného dňa v USA označujú tie naprestížnejšie a najstaršie americké univerzity (Harvard, Brown, Yale, Columbia, Princeton, Penn, Cornell a Dartmouth Universities).

Charakteristickými črtmi amerického typu obleku sú najmä jeden rázporok v zadnej časti saka, vyššie prišívané rukávy, rovné línie, klopňami prekrývané vrecká a prirodzené, skoro vôbec nevypchávané ramená. Saká sú zväčša dvoj až troj-gombíkové a gombíky sú prišívané vyššie, čo dodáva saku konzervatívnejší charakter.

Oblekové nohavice amerického typu obleku sú strihané širšie a bez tzv. ,,pukov“. Oblek teda celkovo sedel na nositeľovi voľnejšie, čo je v dnešnej dobe najmenej štýlové. S ubiehajúcim časom sa však aj tieto obleky začali šiť v užších strihoch, aj keď si stále zachovali svoje rovné línie.

BRITSKÝ/ANGLICKÝ TYP

Britský typ v dvoj-gombíkovom aj dvojradovom prevedení (Ralph Lauren Purple Label)Taktiež nazývaný aj ,,tradičný britský strih“. Tieto obleky sú už na rozdiel od amerických typov obleku šité v užšom strihu a viac obopínajú telo. Majú užšie a jasne definované ramená a rukávy sa taktiež prišívajú vyššie.

Saká sú v drvivej väčšine šité na dva gombíky a šijú sa aj tzv. dvojradové saká, ktoré si najmä v dnešnej dobe nachádzajú stále viac priaznivcov vďaka svojmu sofistikovanému vzhľadu (viď obrázok).

Nohavice majú užšie strihy s vyšším pásom a často sú skladané až na tri puky. Britský typ obleku je viac tvarovaný na telo a preto dodáva optický dojem, že pekne obopína telo. Verejne akceptovaným je názor, že tradičný britský štýl pochádza od výrobcov situovaných na Savile Row v Londýne. Takže ak by ste chceli prvotriedny oblek tohto typu, samozrejme šitý na mieru z výberových látok, odporúčame navštíviť práve túto lokalitu. Samozrejme, nezabudnite si so sebou vziať všetky úspory z vkladnej knižky.

Taktiež veľmi známa americká značka Ralph Lauren robí na mieru šité anglické typy oblekov pod názvom Ralph Lauren Purple Label. Ceny týchto oblekov sa pohybujú v astronomicých sumách niekde okolo 8 až 10 tisíc amerických dolárov.

TALIANSKÝ TYP

Klasický slim fit talianský typ (Ralph Lauren Black Label)Tento strih obleku je najviac známy pre svoju štýlovosť. Moderné a úzke línie, ktoré najviac obopínajú tvary tela. Pôvodne talianské typy oblekov nemali na sakách v zadnej časti žiadny rázporok, čím dodávali ešte väčšmi tzv. slim design, no dnes už sú u týchto typov obleku bežné aj jedno aj dvoj rázporové saká. Saká sú zároveň taktiež šité kratšie, vypasovanejšie na hrudnom koši s vypchatými ramenami.

Vrecká na týchto sakách sú bez klopní a sako sa taktiež vyznačuje výraznými klopňami do tvaru písmena V. Na rozdel od britského typu oblekov, taliani radi používajú ľahšie materiály, čo je určite spôsobené aj dôsledkom teplej klímy, a prešívanie nie je skoro vôbec viditeľné. Nohavice sú v oblasti pása šité oblúkovito, aby boli čo najviac vypasované, nie len v bokoch, ale aj pozdĺž celej nohavice.

Taliansky štýl sa ďalej podľa rôznych drobných rozdielov delí na rímsky, neapolský a milánsky. Za preslávenie tohto štýlu najviac vďačíme menám ako sú Brioni alebo Giorgio Armani. Taktiež už spomínaná značka Ralph Lauren šije talianské obleky pod názvom Black Label, ktorých ceny sa pohybujú v rozmedzí 4 až 6 tisíc dolárov. Talianské obleky najviac sadnú vysokým a chudým typom postáv.

Tak aby sme si to zhrnuli: Tradičný americký typ sa už v dnešnej dobe vyskytuje veľmi málo a to práve pre jeho široký strih, ktorý už nie je v móde. Stále sa však vyrábajú jeho rôzne variácie s rovnými a voľnejšími líniami.

Suits

Najpopulárnejšími teda ostávajú talianský a britský oblek. Ak si Vaša pozícia vyžaduje nosenie oblekov, odporúčame britské strihy, ktoré si aj napriek svojej štýlovosti zachovávajú tradičné konzervatívne prvky. Ak ste mladý človek a hľadáte niečo moderné, určite je talianský strih práve pre Vás. Ale ako už bolo povedané na začiatku, rozdiely medzi týmito tromi pôvodnými typmi sú už veľmi nejasné a často sa prekrývajú. Dôležité je, aby Vám oblek sedel a aby ste sa v ňom cítili dobre.

Páčil sa Vám článok? Nosíte radi obleky? Bol tento článok pre Vás prínosom, alebo máte akékoľvek otázky? Neváhajte sa s nimi podeliť v komentoch!

Prajeme Vám príjemný zvyšok stredajšieho večera.


x